www.klasasp32e.fora.pl :: klasa "e", forum naszej klasy
Forum www.klasasp32e.fora.pl Strona Główna
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

 
Linux czy Windows?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.klasasp32e.fora.pl Strona Główna -> Nowości Komputerowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Co byś wybrał?
Linuxa
0%
 0%  [ 0 ]
Windowsa
100%
 100%  [ 3 ]
Inny system operacyjny
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich Głosów : 3

Autor Wiadomość
Filip
Administrator



Dołączył: 18 Mar 2008
Posty: 64
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Pią 21:46, 04 Kwi 2008
W tym temacie proszę o, napisanie który system operacyjny wybralibyście?
A oto krótka historia o obu firmach:
Linux:Historia Linuksa związana jest z systemem Unix, którego nazwa występuje w powyższych skrótach. Dla pełnej jasności proponuję zacząć właśnie od Uniksa. Na początku był Unix powstały w latach 70-tych napisany w języku C, dopiero potem Linux, ale cała historia wygląda tak: W laboratorium AT&T programiści napisali pierwszą werjsę unixa w języku C, który jest standardem w pisaniu wielozadaniowych systemów operacyjnych. Z początku kod źródłowy był darmowy jak w przypadku obecnego Linuksa. Niestety od roku w którym narodził się autor tej witryny czyli od roku 1979 firma AT&T pobiera opłaty za udostępnienie kodu. Dzięki tym zmianom powstały nowe odmiany tego systemu. Do życia powołano system BSD ( Berkley Software Distribution ), SunOsa, Ultrixa, Xenixa. Taka różnorodność systemów spowodowała iż programy pisane na poszczególne platformy nie były ze sobą kompatybilne. W celu zlikwidowania tego problemu utworzono standard Posix przez organizację IEEE, który dokładnie definiował poszczególne części systemu Uniksowego, aby zachować zgodność programową poszczególnych wersji. Jednak i tak nadal system uniks był dostępny tylko dla instytucji i uniwerstytetów z racji wymagania wielkich mocy obliczeniowych, zmiany powstały wraz z pojawieniem się procesora 80386 firmy Intel. Wtedy to fiński student Linus Tornvalds zaczoł pracę nad nowym systemem. Informacje o pracy Linusa, opublikowane przez niego na liście dyskusyjnej spotkały się z dużym zainteresowaniem i wkrótce nad Linuxem pracowała grupa ludzi. Linus Torvalds, zaczął tworzyć system operacyjny na komputer oparty o procesor Intel 80386. Początkowo pozbawiony był wszelakich zawansowanych możliwości, lecz z czasem się to zmieniło. Torvalds dołączył do niego możliwość wykorzystania poleceń znanych z Uniksów, możliwość korzystania z wirtualnych konsol i zarządzanie zadaniami. Po raz pierwszy źródła Linuksa pojawiły się w Internecie w 1991 roku, lecz nikt nie interesował się nim zbytnio. Z czasem jednak wzbudził zainteresowanie programistów z całego świata. Ci pracując na rzecz jego rozwoju przyczynili się do jego rozpowszechnienia. I tak aż do dzisiaj, nad rozwojem jądra pracują programiści z całego świata, aczkolwiek nad wszystkim czuwa Linus, oceniając stabilność jądra i oznaczając je numerem identyfikacyjnym np.: 2.0.36 lub 2.2.13, ta druga cyfra po kropce, jeżeli jest parzysta oznacza jądro stabilne.


W tym momencie należy rozwiązać pewną kwestie, "co oznacza słowo Linux", w internecie wywoływane są czasem spory, gdyż niektórzy nieświadomi swojego błędu piszą że używają linuxa Mandrake lub Slackware, w rzeczywistości "LINUX" oznacza jądro stworzone przez Linusa Tornvaldsa, a summa summarum system powinno się określać mianem GNU/LINUX, a to dlatego iż tworzy go jądro Linux stworzone przez Linusa Tornvaldsa oraz oprogramowanie GNU.
Dystrybucje takie jak Mandrake i Red Hat spowodowały iż linuks nie jest już tylko maniaków komputerowych, jednak i tak nadal wymaga on innego myślenia aniżeli w windows gdzie konfiguracja komputera odnosi się jedynie do ptaszkowania odpowiednich opcji myszką, w linuksie wiele rzeczy przy konfiguracji wymaga zaglądnięcia w kod pliku konfiguracji, i dopisaniu paru własnych lini.
Windows:Można nie lubić oprogramowania Microsoft, ale nie sposób zaprzeczyć, że stało się ono dzisiaj powszechnym standardem dla komputerów osobistych zbudowanych na bazie procesorów rodziny x86. Ciekawe, że początki MS Windows wcale nie zapowiadały tak wielkiego sukcesu i były raczej trudne, a produkty konkurencji wydawały się znacznie lepsze. Przełom przyniosła dopiero wersji Windows 3.0. Przypadek firmy Microsoft dowodzi, że nie zawsze musi zwyciężyć rozwiązanie technicznie najlepsze. Równie ważna, jeżeli nie ważniejsza jest polityka marketingowa firmy i długofalowa strategia jej działania. Nie sposób w tym miejscu nie nadmienić, że podobna sytuacja miała miejsce dekadę wcześniej, kiedy to systemem operacyjnym dla właśnie konstruowanego IBM PC nie stał się wbrew logice ówczesny standard - szyki i sprawny system CP/M firmy Digital Research - lecz PC-DOS (MS-DOS), początkowo bardzo ułomny produkt małej, nie mającej praktycznie żadnego doświadczenia na polu systemów operacyjnych firmy Microsoft. Na decyzji IBM zaważyły nie tyle argumenty techniczne, ile bardzo konkretna i precyzyjna strategia postępowania Billa Gates'a przy jednocześnie fatalnej polityce Digital Research.

Windows 1.0
Microsoft rozpoczął prace nad Interface Manager (później przemianowanym na Microsoft Windows) dla komputerów klasy IBM PC już we wrześniu 1981 r. Pierwowzorem dla Interface Manager'a był prawdopodobnie Xerox Star opracowany w laboratorium PARC. W pierwszych projektach zastosowano menu u dołu ekranu (podobne do stosowanego w programach Multiplan i Word), jednakże w 1982 zmieniono koncepcję i wprowadzono rozwijane w dół menu i pola dialogowe (pull-down menus and dialogs) podobnie jak w Xerox Star. Zamiar był prosty - stworzyć graficzny interfejs użytkownika pozwalający ujednolicić wygląd i obsługę programów oraz uwolnić użytkownika od każdorazowej konieczności dopasowywania parametrów obrazu i drukarki do aktualnie używanej aplikacji. Zespół dwudziestu programistów pracował dzień i noc. Projekt posiadał najwyższy priorytet. Zagrożenie ze strony konkurencji było znaczne. Wiele firm pracowało nad podobnymi pomysłami (np. VisiCorp (VisiOn), Quarterdeck (DESKQview), Digital Research (GEM), IBM (TopView i OS/2), Commodore (Amiga Workbench)). Microsoft, aby sprostać presji konkurencji (VisiOn właśnie się ukazał, a TopView miał się ukazać lada chwila) ogłosił premierę Windows na listopad 1983. Było to już po premierze Apple Lisa ale jeszcze przed Macintosh'em, GEM'em Digital Research i pozostałymi konkurentami. Microsoft zadbał o zainteresowanie swoim projektem wielu dużych firm hardware'owych jak np. Compaq, TI, HP, Tandy, Zenith czy DEC.

Windows zapowiadał prosty, graficzny interfejs użytkownika, niezależną od sprzętu (device-independent) obsługę grafiki oraz wsparcie wielozadaniowości (multitasking).

Z reklamy Windows 1.0:
"Windows will instantly deliver you a more productive present. And a leap into the future."

Premiera była wielokrotnie przesuwana i w październiku 1984 została oficjalnie przełożona na połowę 1985. W międzyczasie ukazał się GEM Digital Research, którego sprzedaż szła nadspodziewanie dobrze. Niektóre firmy nie chciały już dłużej czekać na obiecywane Windows i przeszły na GEM (np. Commodore, Atari czy TI).

Po 110 000 roboczogodzin (inne źródło podaje 55 roboczolat), oficjalnie Windows 1.0 ukazał się w czerwcu 1985 (egzemplarze testowe dla firm i prasy fachowej) a do sprzedaży trafił w listopadzie 1985 (v1.01).

Windows 1.0 posiadało:

* graficzny interfejs użytkownika z rozwijanym w dół menu (drop-down menus), dzielonymi oknami i obsługą myszki,
* niezależną od sprzętu obsługę grafiki i drukarki,
* co-operative multitasking dla aplikacji Windows.

Wiele czasopism komputerowych po pierwszych testach zadawało pytanie, po co komuś właściwie cały ten Windows? Wybór aplikacji przeznaczonych dla Windows był więcej niż skromny. Istniała co prawda możliwość uruchomienia kilku aplikacji DOS'owskich i przełączania pomiędzy nimi, ale aplikacje znajdujące się w tle były zatrzymywane. Wymagania sprzętowe były natomiast stosunkowo wysokie. Zalecana konfiguracja IBM AT z kolorowym monitorem była wtedy poważnym wydatkiem. Nic więc dziwnego, że sprzedaż szła słabo. Nie poprawiły jej upgrade'y umożliwiające stosowanie międzynarodowego zestawu znaków i korzystanie z nowych urządzeń peryferyjnych

Pakiet Windows 1.0 zawierał: MS-DOS Executive, Calendar, Cardfile, Notepad, Terminal, Calculator, Clock, Reversi, Control Panel, Print Spooler, Clipboard, RAMDrive, Windows Write, Windows Paint.
Windows 2.0
Windows 2.0, wprowadzony pod koniec 1987 (lub na początku 1988), zawierał znaczące ulepszenia. Pojawiły się ikony, a okna mogły wzajemnie na siebie nachodzić. Ukazały się również nowe aplikacje (Excel, Word for Windows), także niezależnych producentów (Corel Draw!, Ami, PageMaker, Micrografx Designer) i sprzedaż nabrała tempa. Firma Apple stwierdziła, że nowe Windows zbytnio przypominają jej, uznawany za standard GUI Macintosh'a, i uznała, że MS poszedł za daleko. Apple pozwał MS do sądu, sprawa ciągnęła się do 1992 r. Był to właśnie ten moment, kiedy Windows zaczął stawać się poważnym konkurentem dla Mac'a. Dobrze wyposażony PC z zainstalowanym Windows zbliżał się niebezpiecznie blisko pod względem funkcjonalności i wygody obsługi do komputerów Apple Macintosh. Wielu producentów oprogramowania graficznego tworzących swe aplikacje dla Mac'a zaczęło przenosić je również na platformę PC, co przyczyniało się do poszerzenia oferty oprogramowania dla Windows o nowy obszar.

Kiedy pod koniec 1988 roku pojawił się pierwszy komputer z procesorem Intel386 (i był to Compaq a nie IBM!), pojawiła się również dostosowana do jego nowych możliwości wersja Windows/386, która różniła się od przemianowanej na Windows/286 wersji 2.0 tym, że pozwalała na uruchomienie równocześnie kilku aplikacji (DOS) w extended memory i ich wykonywanie w tle (multiple DOS virtual machines with pre-emptive multitasking).
Windows 3.x
Windows 3.0, zaprezentowane w maju 1990, stanowiło całkowicie nową jakość dla środowiska Windows. Posiadało o wiele przyjaźniejszy interfejs i możliwość wykorzystania pamięci powyżej 640 kB. Niezależni producenci oprogramowania szybko rozpoczęli tworzenie aplikacji dla nowego środowiska. Sprzedaż osiągnęła poziom 10-11 milionów kopii. Wersja 3.0 był szybsza, stabilniejsza, estetyczniejsza (większa ilość kolorów, 3D-look), pracowała jednak w "protected mode" (80286) i mogła wykorzystać jedynie 16 MB RAM. Ceremonia premierowa Windows 3.0 kosztowała 3 miliony dolarów. Prasa fachowa oceniła nowy produkt w zasadzie pozytywnie. Był to dla MS przełom technologiczny i finansowy. Wykorzystując sukces Windows 3.0 wzrosła popularność takich programów jak MS Word i MS Excel. Zostały one niejako automatycznie zmuszone wcześniej niż konkurencja współpracować z nowym systemem i stało się to ich poważnym atutem w porównaniu z innymi (Lotus 1-2-3, Wordperfect, MicroPro WordStar). Programy dla Windows były lubiane i poszukiwane przez użytkowników.

Najważniejsze zmiany w 3.0 w stosunku do wcześniejszych wersji Windows:

* wykorzystanie do 16 MB pamięci w standardowym trybie pracy ("protected mode" (286)),
* możliwość pracy w trybie "enhanced mode" (386) i wykorzystania większej ilości pamięci oraz możliwość uruchomienia kilku sesji DOS w trybie "pre-emptive multitasking"
* brak wersji runtime
* wprowadzenie Program Manager'a oraz File Manager'a
* obsługa sieci
* obsługa trybów graficznych o więcej niż 16 kolorach
* API udostępniało pola combo, hierarchiczne menu oraz indywidualne pliki .INI

W kwietniu 1992 ukazała się ulepszona wersja, oznaczona 3.1. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy na rynku sprzedano (łącznie z upgrade'ami z wersji 3.0) ponad 3 miliony kopii. Ważną nowością było wprowadzenie czcionek TrueType, zmienił się także nieco FileManager.

Najważniejsze zmiany w stosunku do wersji 3.0:

* brak trybu "real mode" (8086)
* skalowalne czcionki TrueType
* możliwości multimedialne
* Object Linking and Embedding (OLE)
* "Mouse Trails" czyli "ślad myszy" na ekranie, przydatny na ekranach LCD
* lepsza ochrona przed wzajemnym oddziaływaniem na siebie aplikacji i lepsza diagnostyka błędów
* funkcje API dla multimediów i usług sieciowych
* zgodność API na poziomie kodu źródłowego z Windows NT

Pół roku później, w październiku 1992, Microsoft wprowadził Windows for Workgroups 3.1, stanowiący integrację środowiska Windows i pakietu sieciowego (współdzielenie plików i drukarek na zasadzie peer-to-peer, ale bez protokołu TCP/IP, który pojawił się później jako upgrade). WfW 3.1 zawierał ponadto Microsoft Mail - klienta poczty elektronicznej oraz Schedule+ - terminarz dla pracy grupowej. Kolejna wersja - Windows 3.11 - nie zawierała wielu nowych elementów, poprawiała kilka niedoróbek związanych w szczególności z obsługą sieci. Zastąpiła ona wersję 3.1 w sprzedaży, a bezpłatny upgrade był dostępny na [link widoczny dla zalogowanych] W listopadzie 1993 pojawiła się wersja Microsoft Windows for Workgroups 3.11, która posiadała możliwość włączenia 32-bitowego dostępu do dysku twardego, wysyłania faksów oraz po zainstalowaniu dodatku Win32s była w stanie uruchamiać niektóre aplikacje 32-bitowe.
Więcej na stronie
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Piotrek
Łącznik



Dołączył: 28 Mar 2008
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Śro 21:08, 09 Kwi 2008
Lubie windowsa

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sheng
Klasowy
Klasowy



Dołączył: 25 Mar 2008
Posty: 28
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Wto 14:23, 15 Kwi 2008
a ja nie bo mam

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.klasasp32e.fora.pl Strona Główna -> Nowości Komputerowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Template Boogie by Soso
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin